Dezinfekční matrace zlepší zdraví paznehtů
S panem doktorem Karlem Andělem z Agrosevu Červená Řečice jsme si popovídali o dezinfekčních matracích. Jaké jsou výhody a nevýhody této novinky péče o paznehty?
Mohl byste stručně představit vaši farmu?
Jsme rodinná farma hospodařící na přibližně 680 ha půdy na Vysočině v okrese Pelhřimov a zabýváme se klasickou zemědělskou produkcí. Nosnou činností je chov skotu. V současnosti chováme cca. 280 holštýnských dojnic v uzavřeném obratu stáda a 40 matek plemene Galloway. Nově se začínáme zabývat chovem nosnic v mobilním kurníku s přístupem do travnatého výběhu. Produkční dojnice jsou od roku 2012 ustájeny v nově postavené stáji se 4 dojícími roboty Lely Astronaut, stáj je plně automatizována i co se týče ventilace, osvětlení, přihrnování krmiva, odklidu kejdy a neposlední řadě i stlaním, jelikož jsme jako jedni z prvních v Česku v roce 2022 instalovali automatický zastýlací systém.
Proč jste se rozhodli pro desinfekční rohože Schippers?
Pro desinfekční rohože jsme se rozhodli, jelikož jsou ideální kombinací s dojícími roboty pro koupání nohou. V minulosti jsme už vyzkoušeli různé způsoby koupání a s žádným jsme nebyli spokojeni. Navíc je zde i podstatný ekonomický přínos, protože dochází k výrazné úspoře desinfekcí a vody ve srovnání s jinými systémy koupání.
Jak dlouho je provozujete?
Přibližně rok.
Jak jste řešili koupele paznehtů předtím?
V podstatě neřešili, protože způsoby které jsme vyzkoušeli, buď nefungovaly, nebo byly komplikované, pracné a zdlouhavé. V podstatě všechny ve výsledku měly výrazně negativní vliv na návštěvnost robotu. Bohužel při stavbě robotické stáje jsme na koupele nemysleli, takže jsme tento problém řešili až následně. První způsob byla nerezová vana na míru vyrobena za východem z robotu. Ta bohužel vedla k obrovskému snížení návštěvnosti téměř o 1 návštěvu průměrně denně méně na krávu, navíc bylo nutné několikrát denně měnit roztok. Dalším způsobem byla stacionární vana, kterou jsme vytvořili za pomoci trámků v hnojné chodbě. Do této vany se nahnala celá skupina, což pro nás bylo neuvěřitelně pracné. Navíc tím strašně trpěly krávy a často docházelo ke zraněním. Zkoušeli jsme i proháněcí vanu, ale to bylo v podstatě obdobně pracné a navíc, aby došlo k nějakému výsledku, bylo nutné koupání provádět několikrát do týdne a to nebylo v našich silách. Bránilo by to dojnicím chodit do robotu. Jak říkám, ve výsledku všechny způsoby ztroskotaly na tom, že dvanáct let děláme maximum pro to, abychom dojnicím dali co nejvíce klidu, co nejméně zasahovali do stáda a pak je budeme 3x do týdne prohánět koupací vanou? To se nám nezdálo jako nejvhodnější řešení.
Myslíte, že je lepší dezinfekční rohož než koupel?
Automatická vana je velká počáteční investice. Ta by byla snesitelná, kdybychom měli stáj postavenou tak, aby stačila jedna vana pro všechny roboty. Dojnice by se v ní střídaly pomocí branek. Ale i kdybychom takto měli stáj postavenou, tak je matrace lepší. Zejména jde o ochotu krav po ní chodit, skot má omezené binokulární vidění, kvůli kterému nedokáže dobře odhadovat perspektivu a vzdálenost předmětů. Kvůli tomu dojnice neradi šlapou do volné hladiny, jelikož neodhadnou hloubku a mají tak pocit, že se utopí. Toto vede ke snížení návštěvnosti robotu u koupelí, které jsou umístěny před nebo za robotem. U matrace se po nějaké době navykání návštěvnost vrátila do normálu. Dále je podstatný rozdíl i ve spotřebě vody a dezinfekce, jelikož v automatické, a stejně tak neautomatické vaně, je ideální vyměňovat roztok po 50 kusech. Což když člověk spočítá u vany 1 x 2 m a 10 cm hladinu, na 2,5 % roztok formaldehydu, 500 průchodů za například 1 dojení denně a budu koupat obden, což jsou všechno, řekněme, minimální čísla, tak se dostanete jen za formaldehyd na 50 000 Kč za měsíc. Když to srovnám s matrací, tak spotřeba je u nás zhruba 20 litrů formaldehydu za měsíc, to je asi 20 000 průchodů. To je teda asi 500 Kč. U toho modelového příkladu dojírny výše by při dojení 3x denně bylo asi 45 000 průchodů za měsíc po matraci. Což je její přibližná životnost, takže je to asi 1 000 Kč za formaldehyd a k tomu teda matrace. Dostávám se na stejné peníze a to s automatickým systémem, který má minimální počáteční investici ve srovnání s automatickou vanou.
Můžete nám to upřesnit?
Když to shrnu, optimální je koupat obden, protože častější koupání ve formaldehydu poškozuje pokožku. Náklady při srovnání koupací vany a matrace vychází stejně, ale velká výhoda je v tom, že mám automatický systém, který je v pořizovací ceně výrazně levnější. Ušetřím tedy peníze a také ušetřím práci a mzdové náklady. Protože je v matraci pečující roztok, mohu koupat neustále a krávy mají zdravější paznehty.
Jaký je rozvrh péče o paznehty?
Jednoduchý, k matracím je ovládací a míchací bedna, která si sama nasává hadičkou z kanystrů chemii a hlásí, když nějaká dojde, takže se pak dá nový kanystr. To je tak 1x za měsíc. A tak za 5 až 6 měsíců se prošoupe matrace a je třeba vyměnit, nic víc se neřeší.
Pozorujete výsledky?
Jednoznačně, dermatitidy v té skupině, ve které máme matrace, se vyskytují v jednotkách procent, předtím jsme měli výrazně větší podíl. Na kulhající krávu se člověk musí vyloženě zaměřit, aby ji našel. Dřív jsem se prostě podíval do skupiny a měl jsem jich hned několik. Bohužel je z prostorových důvodu nemůžeme mít na všech robotech, takže ten rozdíl v kulhání je na první pohled znatelný mezi těmi skupinami. Přijeďte a rádi vám vše ukážeme v provozu.