Společnost AGROSEV spol. s r.o., která je ve vlastnictví rodiny Andělů, hospodaří v areálu u města Červená Řečice od roku 1991. V současnosti obhospodařuje přes 600 hektarů zemědělské půdy. Zabývá se živočišnou výrobou a zaměřuje se na chov skotu mléčného holštýnského plemene, a především na produkci mléka. Mezi hlavní milníky společnosti v oblasti živočišné výroby patřil jak rok 1997, kdy se zde přešlo z vazného ustájení na volné, tak rok 2012, kdy majitelé nechali vybudovat novou stáj s dojicími roboty pro 240 kusů dojnic.
Zpočátku byla stáj vybavena dvěma dojicími roboty Lely Astronaut, v roce 2013 byl instalován třetí kus a na začátku letošního roku byl zprovozněn čtvrtý robot. Realizace projektu se však neobešla bez vnitřních stavebních úprav stáje. Z toho důvodu byl prozatím stav ustájených dojnic snížen na 230 kusů. Většinu technologií, o kterých ještě bude řeč, pořídili majitelé z vlastních finančních zdrojů bez dotací. Investice do robotického dojení se však vrátila během pouhých čtyř let!
„Ani jsme nepočítali, že to bude tak rychlé. Koupili jsme dva roboty a okamžitě jsme viděli technologický posun i finanční přínos. A tak jsme do roka pořídili další a nečekali jsme na dotace. Zpětně hodnotíme tento krok jako správný,“ uvedl Karel Anděl.
Výhody automatizace provozu farmy
Podle pana Anděla byl přechod k robotickému dojení a celkové automatizaci provozu obrovským posunem vpřed, neboť do té doby byla několik desítek let využívána stará dojírna. Důvodů pro tak zásadní změnu metody chovu bylo hned několik. V první řadě se majitelé farmy už od 90. let minulého století potýkali s nedostatkem pracovní síly. Lidé z okolí preferují zaměstnání ve výrobních závodech u větších měst, jako je Humpolec či Pelhřimov. Také zázemí pro dobytek bylo již nevyhovující. Původní stáj zkrátka nepostačovala tehdejším potřebám. Neuspokojivá byla i dlouhá doba potřebná k dojení, krávy na dojírně trávily příliš mnoho času a na odpočívání měly jen omezenou dobu. Stáj s roboty byla sice postavena v roce 2012, s myšlenkou robotického dojení si ale u Andělů pohrávali už pět let před tímto datem.
Užitkovost v chovu krav se zvýšila o 20 %
Užitkovost se během jediného roku od spuštění robotického dojení zvýšila z osmi na deset tisíc kilogramů. Krávy se mohou volně pohybovat a nejsou rušeny lidmi. Že se majitelé nakonec „vydali správnou cestou“, to dokazují i následující řádky. Provoz živočišné výroby (včetně mladého skotu) aktuálně zajišťuje pouze pět zaměstnanců. Co se zdravotního stavu dojnic týče, až na mastitidy, které se nyní daří eliminovat, jsou krávy v dobré kondici a podle chovatele v posledních letech například reprodukčními problémy dojnice netrpí vůbec.
Ve společnosti AGROSEV jsou provozováni celkem čtyři dojicí roboti Lely Astronaut, přičemž jde o zástupce hned dvou generací: A4 a nejnovější A5. Majitelé tak mohou stroje na základě vlastních praktických zkušeností porovnávat. Podle pana Anděla lze při srovnávání generací A3 a A4 hovořit o revoluci, zatímco při srovnávání modelu A4 s nejnovějším modelem A5 jde spíše o evoluci. Lely Astronaut A5 si totiž ponechal osvědčené technologie z A4, ale problematické technologie byly vylepšeny. Lely Astronaut A5 je proto jedním z nejúspěšnějších dojicích robotů vůbec, který nizozemské firmě Lely opět zajistil náskok před konkurencí – podle majitelů můžeme hovořit až o několika letech. To byl také důvod, proč pro svou farmu zvolili právě technologie od Lely.
Lely Astronaut A5 se podle majitelů může pyšnit tišším provozem, rychlejším ramenem, které už pro svůj provoz nevyužívá vzduch, ale elektřinu, přesnějším prováděním ostřiků struků a lepšími kartáči pro čištění struků. Jeho součástí je i spolehlivá rotační pumpa a samozřejmě nechybí přesné snímání dojnice 3D kamerou. Celkově je robot podle majitelů více digitální, jako uživatelé to ale skoro nevnímají. Jakmile byla nová A5 instalována, v rámci služeb firmy AGRO-partner Soběslav, která tyto technologie v ČR nabízí, byl chovatelům poskytnut poradenský servis (FMS – Farm Management Support). Jak se ale pracovníci záhy přesvědčili, ovládání nového robota je velmi intuitivní a příliš se neliší od verze A4.
Reportáž z návštěvy Agrosevu v Červené Řečici najdete na tomto odkazu.