Koupací a dezinfekční matrace
Zdravé paznehty ovlivňují celkovou kondici i pohodu skotu. Nemocná kráva je méně produktivní a snižuje se její březost. Proto jsme vyvinuli automatický koncept pro péči o paznehty.
Prevence a kontrola digitální dermatitidy
Prevence je vždy účinnější než následná léčba, proto je zásadní dodržování správných hygienických opatření. Prvním krokem je zajištění vnější i vnitřní hygieny, která zabrání pronikání bakterií do stáda a do stájového prostředí a zároveň sníží infekční tlak.
Mezi klíčová opatření patří:
- kontrola zdravotního stavu nově příchozích zvířat,
- důkladné čištění a dezinfekce veškerého vybavení před vstupem do stáje,
- zajištění, aby všechny osoby vstupující do stáje používaly čistou obuv a ochranný oděv,
- pravidelná údržba čistoty podlah, podestýlky a stání.
PEČUJTE O SVÉ KRÁVY S KOUPACÍ A DEZINFEKČNÍ MATRACÍ
Digitální dermatitida (známá také jako dermatitida patky nebo hniloba paznehtů) patří mezi nejčastější onemocnění paznehtů u dojnic. Toto infekční onemocnění je způsobeno bakteriemi rodu Treponema, které pronikají do škáry paznehtu. Po infekci je onemocnění obtížně léčitelné a způsobuje značnou bolest postiženým zvířatům. Aktivní infekce digitální dermatitidou může vést ke snížení mléčné užitkovosti, poruchám reprodukce a předčasnému vyřazení zvířete ze stáda.
Bakterie se do stáje mohou dostat prostřednictvím infikovaného skotu, kontaminovaných nástrojů, dopravních prostředků nebo prostřednictvím osob, které ji přenášejí na obuvi či oděvu. Jakmile se bakterie dostane do prostředí, přežívá na podlahových plochách a množí se v přítomné kejdě.
K nákaze dochází při kontaktu zdravých zvířat s kontaminovaným prostředím, zejména při průchodu kejdou, která ulpívá v mezidrápkové štěrbině. Přítomné bakterie mohou následně proniknout do kůže, kde setrvávají, dokud nedojde k vytvoření léze. Po průniku do hlubších tkání se infekce stává obtížně léčitelnou.
Dodržování přísných hygienických opatření ve stáji je proto zásadním preventivním krokem ke snížení výskytu digitální dermatitidy a ochraně zdravotního stavu stáda.
Klíčové parametry dezinfekčních matrací
- Péče o paznehty probíhá 24/7.
- Snižují se pracovní náklady i nároky na obsluhu.
- Klesají náklady na veterinární péči.
- Snadno instalujete do všech provozů.
- Roztoky do rohože se doplňují automaticky.
- Roztoky udržují neutrální pH pokožky zvířat.
- Roztoky šetří životní prostředí a obsahují přírodní výtažky.
- Při přechodu přes rohož nemá zvíře stres.
VHODNÉ PRO STÁJE S DOJICÍMI ROBOTY, ALE TAKÉ S DOJÍRNAMI.
Ověřeno v praxi
V České republice se dezinfekční matrace úspěšně používají na vybraných farmách již více než dva roky – jak v dojírnách, tak u dojicích robotů. Pokud byste měli zájem vidět jejich fungování přímo v provozu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi pro vás zajistíme návštěvu u některého z našich zákazníků.
První výsledky byly viditelné už po pěti týdnech:
"Kůže je pevnější a pružnější, otevřené léze zcela zmizely. Zvířata už nevykazují známky kulhání ani nezatěžují končetiny nerovnoměrně."
Další velkou výhodou tohoto automatického systému je výrazné snížení pracovních nároků. Dávkování dezinfekčních a pečujících složek lze přesně přizpůsobit potřebám stáda díky integrované čerpací jednotce, což zajišťuje efektivní a cílenou péči o paznehty.
Aplikace
Matrace se umisťuje u východu z dojicího robota či dojírny. Krávy přes matraci projdou 2x až 6x denně, v průměru to vychází na 3x až 4x denně. Vnitřní vrstva matrace absorbuje tekutý čisticí a ošetřující roztok a uvolňuje jej prostřednictvím tlakového zatížení na horní část matrace. Matrace je navržena tak, aby kráva při průchodu přes matraci měla vždy paznehty zcela ponořené. Systém se snadno ovládá a funguje 24/7.
Máte zájem o více informací? Kontaktujte nás ....