„Hlavním přínosem jsou moderní technologie. Je tu dojicí robot a krmící robot. Roboty žáci vidí při práci, učí se s nimi pracovat a poznávají, jak dokážou zjednodušit práci v zemědělství.”
Ing. Miluše Fousová, ředitelka SOŠ a SOU, Horšovský Týn
Automatické krmení zvyšuje nádoj
Krávy plemene Jersey do nové stáje přijely ze školního statku České zemědělské univerzity Praha. Nyní postupně probíhá telení. Průměrná dojivost aktuálně činí až 30 litrů.
„Krávy nedojí tolik jako třeba holštýnský skot. Menší krávy máme z toho důvodu, že s nimi pracují děti a je s nimi lepší manipulace. Produkují také kvalitnější mléko vhodné pro zpracování mléčných výrobků,“ uvedla ředitelka s tím, že je potřeba si uvědomit, že se nejedná o stáj vysokoprodukční, nýbrž výcvikovou.
Jakmile žáci na školním hospodářství zjistí, jaké parametry je potřeba při chovu skotu sledovat, jsou vysláni na praxi do velkých zemědělských podniků, kde je obvyklé mít stovky kusů skotu v jedné stáji, kde se pro změnu seznámí s ekonomickou stránkou chovu.
Automatické dojení bez stresu
Skot je ustájen volně a podojit se přichází podle vlastní potřeby k automatickému dojicímu robotu Lely Astronaut A5. Jakmile k tomu dojde, může si dopřát speciální krmné směsi. Dojicí robot má strukové násadce a vyhodnocuje každou čtvrť vemene zvlášť. Jakmile je jedna vydojená, odpojí se, zatímco se dojí ostatní části.
Jakmile robot vyhodnotí, že jsou v mléce indikátory zánětu mléčné žlázy, tak jej odkloní do separačního zařízení Lely M4Use a dojnici označí. Vyhovující mléko putuje do tanku a posléze k dalšímu zpracování. Každá dojnice totiž disponuje krčním obojkem, prostřednictvím kterého robot pozná například blížící se říji a monitoruje třeba i přežvykování, což může napomoci predikci onemocnění a zapříčinit následnou separaci dojnice od stáda, a tak ji připravit pro příchod veterináře. Parametrů měří robot samozřejmě daleko více, namátkově zmiňme třeba zaznamenávání příchodů k dojicímu robotu – dle nastavení může robot dojnici zabránit podojení, pakliže k robotu přijde poněkolikáté za krátký časový úsek.
Součástí robota je i váha. Podle ředitelky dojnicím nedělalo problém si na robota zvyknout. Dojicí robot Lely Astronaut A5 zajišťuje dojení bez stresu, což mimo jiné vede k vyšší produkci mléka.
Celý článek najdete zde.