Konference MLÉKO na druhou je největší evropskou konferencí
V pražském Cubex Centru proběhla 14. a 15. ledna 2025 největší evropská konference o automatizaci v chovu skotu. A účast na letošním již 6. ročníku byla opravdu hojná. Na dvoudenní akci, kterou pořádaly společnosti Lely Centrum Soběslav a AGRO-partner s.r.o., dorazily stovky lidí.
Organizátoři konference s podtitulem „Budoucnost začíná právě teď“ si pro letošek přichystali řadu novinek. Jednou z nich bylo přejmenování konference z „Mléko 2025“ na „Mléko²“. „Když jsme začínali pořádat tuto konferenci, nazvali jsme ji Mléko 2025. Zájem o ni byl ze strany – nejen – zemědělců tak velký, že letos pořádáme již šestý ročník. A jelikož už máme rok 2025, rozhodli jsme se jí dát nadčasový název, který celou konferenci umocní, a to Mléko². Další novinkou letošního ročníku byl průzkum, který jsme si nechali dělat na konci roku 2022 a 2024 mezi středně velkými a velkými farmami. A právě na letošním ročníku jsme představili jeho výsledky. Ukázalo se, že víra mezi farmáři o mléko jako komoditu je opravdu velmi vysoká. Čeští chovatelé jsou špičkoví, a to i v evropském měřítku,“ řekl jednatel AGRO-partner s.r.o. Tomáš Hrůša a dodal, že novinkou pro letošek byla i větší míra zastoupení z akademické sféry. „Letos dorazilo více studentů a učitelů ze středních škol a univerzit, za což jsme moc rádi,“ sdělil Hrůša.
Organizátorem akce je naše společnost AGRO-partner a LELY Centrum Soběslav.
První den konference byl věnovaný přednáškám a zdravicím. Kromě jednatele společnosti AGRO-partner Tomáše Hrůši vystoupil na akci obchodní ředitel firmy Petr Gondek. „Cílem mé dnešní prezentace bylo představení firmy a hlavně značky Ersta. Ersta je de facto produktová řada, kterou společnost AGRO-partner zařadila do svého portfolia. Produkty Ersta se primárně zaměřují na klima ve stájích, nicméně v současné době se produktová řada rozšiřuje i o další výrobky. Ersta je také zaměřená na budoucnost, na práci s umělou inteligencí. Jde hlavně o to, aby se jednotlivé automatické systémy ve stájích propojily. Věříme tomu, že do budoucna umělá inteligence dokáže tyto automatické systémy povznést na vyšší úroveň,“ vysvětlil Petr Gondek, obchodní ředitel AGRO-partner s.r.o.
Na akci hovořil také předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, který ve své prezentaci mimo jiné zmínil střednědobý výhled produkce mléka v Evropské unii. Mléko je podle Pýchy z hlediska tržeb druhou nejdůležitější komoditou v českém zemědělství hned po obilí. „Produkce mléka v České republice je v řádech několika jednotek procent v rámci Evropské unie. Podle Evropské komise dojde v zemích západní Evropy k poklesu stavu dojnic a tím i k poklesu produkce mléka. Komise ale zároveň uvádí, že ve střední a východní Evropě existuje potenciál ke zvýšení produkce mléka. Tuto příležitost by měla Česká republika dokázat využít,“ uvedl Pýcha.
Konference se zúčastnili i významní zahraniční hosté. Jan Brogger Rasmussen z Lely International mluvil o budoucnosti automatizace a novinkách v rámci Žluté revoluce. „Žlutá revoluce je označení pro situace, kdy máme v zemědělství nějaký nový produkt. A pokud jde o velkou novinku, nazýváme ji právě Žlutá revoluce. Je to tedy něco, co pro nás znamená velkou změnu nebo významný posun. Může to být například nový typ stroje nebo nový dojící robot. Ale může to být také úplně nový koncept. Jedním z konceptů, který jsme právě představili jako součást Žluté revoluce, je monitorování stáje novým typem techniky. Jde o kompletní monitorování stáje, díky čemuž přesně víme, kde se každá kráva nachází, jak se pohybuje a co dělá. Upozorní také i na její špatný zdravotní stav,“ vysvětlil Rasmussen.
Andrzej Adryan z Lely East ve svém příspěvku detailně informoval o aktuální situaci velkých farem (Dairy XL) v evropském měřítku. „Dairy XL farmy představují segment, kde máme minimálně 500 dojnic, a kde je těchto 500 dojnic dojeno minimálně na osmi robotech. A pro tento segment je hlavním trhem evropský trh. Druhým segmentem budou Spojené státy americké, nicméně v současné době je právě Evropa naším hlavním trhem,“ uvedl Adryan.
Součástí prvního dne konference bylo také vyhlášení nejlepší robotické farmy za rok 2024. V soutěži nejlépe zabodovalo Zemědělské družstvo se sídlem ve Sloupnici. Tato prestižní událost pořádaná ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR byla vysílána živě streamem na TV Zemědělec. „Podařilo se nám zvítězit v kategorii průměrný nádoj na jednoho robota a získat druhé místo v kategorii průměrný nádoj na jednu dojnici. Je to pro nás velké ocenění naší práce, nesmírně si toho vážíme,“ sdělil předseda Zemědělského družstva se sídlem ve Sloupnici Jaroslav Vaňous.
Během druhého dne konference se návštěvníci obohatili o nové informace díky odborným workshopům. Jejich součástí bylo představení zootechnických úkonů na robotických farmách, robotické farmy z pohledu veterináře či prezentace Měcholupské zemědělské a.s. ředitelem podniku Lubošem Šilhavým. Proběhl také netradiční workshop motivačního řečníka Martina Vasqueze. Posluchači se jednoznačně shodli na tom, že workshopy byly velmi přínosné a že kdo se celé konference letos nezúčastnil, o hodně přišel.
Celou konferenci zakončila oblíbená diskuze majitelů zemědělských podniků.
KOMPLETNÍ FOTODOKUMENTACE Z AKCE
Hlavní partneři konference:
Havel&Partners s.r.o. je největší nezávislou právnickou firmou ve střední Evropě s kancelářemi v Praze, Bratislavě, Frankfurtu, Brně, Plzni, Olomouci a Ostravě s týmem 350 právníků, daňových poradců a patentových zástupců, cca 200 advokátů a celkem 500 spolupracovníků.
PAMA, a.s. je rodinná česká firma se sídlem v Ostrově nad Oslavou. Byla založena v roce 1993 jako obchodní organizace specializující se na prosvětlovací sklolaminátové a polykarbonátové desky, profily a systémy.
ERSTA s.r.. je společnost zajišťující komplexní řídící systém pro zdravější provoz stájí. Zavádí automatizaci každodenních činností, snižuje provozní náklady a výrazně přispívá k welfare zvířat.
Respect Group – pojišťovací makléřská skupina.
Profi Press s.r.o. - vydavatelství odborných časopisů, odborné literatury a specializovaných internetových portálů.
Mediální partner konference:
Regio TV1 – celoplošná síť regionálních televizí