Jedním z cílů je péče o krajinu a životní prostředí
Koncem května jsme navštívili Jaroslava Vaňouse, předsedu ZD se sídlem ve Sloupnici, který se rozpovídal o historii družstva, ale také jejich cílech a plánech.
Na úvod nám představte historii a současnost družstva
Družstvo vzniklo v roce 1949 sloučením sedmi menších družstev a současný název nese od roku 1991. Má přibližně 370 členů a jeho hlavními oblastmi jsou rostlinná a živočišná výroba, nezemědělská výroba, služby mechanizace, prodej a servis strojů, provoz bioplynové stanice a další činnosti. Vlastníme také dceřinou společnost Řeznictví Sloupnice s.r.o. Od roku 2021 provozujeme Minimlékárnu se zpracováním certifikovaného A2 mléka. Zaměstnáváme 121 pracovníků v rámci ZD a dalších 71 v Řeznictví Sloupnice. Diverzifikace činností a stabilní členská základna umožňují družstvu úspěšně čelit výzvám současného zemědělského trhu a poskytovat kvalitní produkty a služby.
Jaké máte výzvy v rámci živočišné výroby?
Zemědělské družstvo Sloupnice má 960 holštýnských krav ve třech střediscích a chová prasata pro Řeznictví Sloupnice. Chov drůbeže byl ukončen v roce 2020. Díky bioplynové stanici se podařilo stabilizovat živočišnou výrobu v Němčicích. Družstvo se zaměřuje na modernizaci, včetně dojicích robotů Lely Astronaut v Řetové. V roce 2012 padaly i návrhy zrušit chov skotu, ale po návštěvách farem včetně USA, nejen že jsme pokračovali, ale změnili organizaci stáda a výrazně modernizovali. Provozujeme dvě produkční mléčné farmy a jedno reprodukční centrum. Neustálé investice a inovace umožňují družstvu úspěšně čelit výzvám moderního zemědělství.
Hodně pracujete se společenskou odpovědností. Je to tak?
Zemědělské družstvo Sloupnice aktivně podporuje místní komunity a vesnický život, spolupracujeme s obcemi, organizujeme akce pro členy a zaměstnance, pečujeme o svoje důchodce a pořádáme pro ně zájezdy. Spolupracujeme se středními i základními školami, vedeme dva environmentální kroužky v rámci projektu Zemědělského svazu a podporujeme vzdělávání mladých prostřednictvím projektu STUDENT. Pořádáme dny otevřených dveří pro školy a veřejnost. Jsme členem Zemědělského svazu ČR, Agrární komory ČR, Místní akční skupiny Litomyšlsko a mlékařského družstva Mléko.cz.
Co krajina a životní prostředí? Jaké zde máte cíle?
Jedním z hlavních cílů družstva je péče o krajinu a životní prostředí. To zahrnuje ochranu přírody, zachování druhů živočichů a rostlin, zlepšování vodního režimu v krajině a zajištění, aby zemědělská výroba nepoškozovala přírodu. V roce 2021 jsme získali ocenění v soutěži ZS ČR „Odpovědně ke krajině" za svůj závazek k udržitelnému zemědělství a cenu Společensky odpovědný zemědělec roku, kdy porota ocenila systematické, dlouhodobé a cílevědomé budování průlehů v krajině, které zadržují nebo zpomalují odtok vody. Díky těmto aktivitám je družstvo úspěšným zemědělským podnikem a pilířem místní komunity a ochráncem přírody.
Jaké máte plány do budoucna?
Plány družstva v živočišné výrobě jsou ambiciózní. Chceme udržet nebo zlepšit své umístění v žebříčku kontrol užitkovosti. Pomalu začínáme přemýšlet o modernizaci farmy v Řetové, kde jsou od roku 2008 čtyři roboty A3 a od roku 2018 jeden A3 Next. Případná rekonstrukce bude vyžadovat i úpravu dispozice stáje, přednost má ale zatím nový teletník v Němčicích.
Jak jste začínal ve Sloupnici?
Už s babičkou během školy jsem chodil na brigádu na sklizeň cibule. Při škole jsem dostal i nabídku jít na konzervatoř, ale vidíte sami, kde jsem skončil (smích). Začínal jsem jako mechanizátor a dostal jsem na starosti provoz nových dílen, aby si na sebe vydělaly. Tam jsem se také poprvé setkal s firmou AGRO-partner, především s Pepou Prokešem a Jirkou Vostárkem. Tehdy jsme přemýšleli, jak spojit prodej traktorů v regionu s naším servisem, a domluvili jsme se. Firma AGRO-partner zajišťovala prodej traktorů, my servis v našich servisních dílnách.
Co byste chtěl říct závěrem?
Pokud bychom neobdrželi dotace, naše hospodářské výsledky za rok 2023 by se pohybovaly kolem 10 milionů korun ve ztrátě. Přitom jen na daních jsme státu loni zaplatili 44,5 milionů korun. Dotace u nás činí pouze 6 % z podílu tržeb. Celkové tržby za minulý rok dosáhly zhruba 400 milionů Kč, přičemž největší podíl máme ze živočišné výroby (42 %), rostlinná výroba přispěla 21 %. Nákladově největší podíl tvoří mzdy, které představují téměř 25 % z nákladů. Druhou největší položkou jsou daně a odvody státu. Jsme přesvědčeni, že investice státu do podpory zemědělství nejsou přínosem jen pro naše družstvo, ale pro celou komunitu. Pečujeme o krajinu, podporujeme místní život a zapojujeme se do různých aktivit. Vše, co vyděláme, vracíme zpět do života kolem nás.