ERSTA: změna k lepšímu
Zdeněk Koch, manažer výroby, je jedním z těch, kteří stáli u zrodu produktové řady s názvem ERSTA. Co to jsou chytré technologie ERSTA? Jsou už nějaké realizace?
Stojíte u projektu ERSTA od začátku. Co byl největší oříšek v průběhu času?
Příběh začíná požadavkem vybudovat výrobní řadu technologií, které jsme dříve nakupovali v zahraničí, konkrétně boční svinovací plachty a hřebenovou větrací štěrbinu. Nechtěli jsme se však spokojit jen s výrobou těchto produktů, ale hledali jsme způsob, jak je propojit do komplexního řešení welfare ve stáji. Vyvinuli jsme řídicí systém ERSTA s vizualizací a ovládáním na počítači a testujeme i mobilní aplikaci. Největším úskalím byly procesy schvalování a certifikace ve státních zkušebnách v Praze a Brně. V tomto jsme na našem trhu výjimeční. Běžně se používá jen protokol o shodě. Můžeme tedy doložit, že naše produkty jsou vysoce jakostní. I když se vyskytly dílčí komplikace, díky pilnému přístupu týmu jsme celý proces zakončili funkčním systémem ERSTA.
Chytré technologie ERSTA. Co to vlastně je a co si pod tím můžeme představit?
ERSTA je soubor technologií, které vám pomáhají snížit náklady v provozu, zvýšit welfare zvířat, automatizovat provoz, snížit tepelný stres a zvýšit produkci mléka. Technologie mohou být napojeny do řídicí jednotky ERSTA SMART, která je aktivně či pasivně ovládá. Tím zajišťuje stabilní mikroklima ve stáji, řídí světelný režim a pomáhá v prevenci zdraví dojnic. Vše najdete na webu www.ersta.com.
Lze řídicí jednotku ERSTA použít i na stávající technologie ve stáji?
Ano, systém ERSTA se dá použít nejen na stávající technologie ve stáji, ale také na rekonstruované stáje či nové výstavby.
Už jsou nějaké realizace?
Ano, máme již několik realizací po celé republice. Co se týká řídící jednotky ERSTA SMART, máme první systémy, které jsou funkční zhruba rok. Tento rok budeme instalovat další. Zatím minimálně 5 farem.
Jaké benefity nám přinese instalace řídící jednoty ERSTA SMART?
Na základě informací přicházejících ze senzorů a čidel provádí řídící jednotka úpravy v nastavení a aktivně ovládá jednotlivé prvky ve stáji, jako jsou boční svinovací plachty, hřebenový větrací světlík, ventilátory, zmlžovače nebo třeba světla. Systém tak zajišťuje ve stáji to nejlepší možné klima v daný čas a řídí světelný režim v závislosti na potřebách zvířat. Celý systém se ovládá automaticky, případně přes mobilní telefon nebo počítač. Chtěl bych zmínit termokamery, které pomáhají předcházet onemocnění paznehtů u krav. Jedná se o kontinuální a bezdotykový monitoring zdravotního stavu paznehtů u skotu. Principem je měření teploty na povrchu paznehtů a upozornit na problém dříve než nastane.