Datum zveřejnění: 17.03.2017
Žací lišty Splendimo vynikají svou modulovou stavbou a přímým pohonem modulů šestihranným hřídelem. Díky této konstrukci se významně snižují nároky na hnací sílu a dochází k úspoře paliva.

 

Obr. č. 1. Modulární žací nosník se skládá z levo a pravotočivých modulů a mezi ně vložených mezikusů. Každý žací modul pohání šestihranný hřídel, nikoliv vložená ozubená kola, což zajišťuje skvělý výkon a nižší nároky na údržbu. Speciální šestihranný hřídel je vyroben z vysoce kvalitní oceli a prochází středem nosníku pod všemi disky. Přes odbočku pohání všechny moduly, čímž se výrazně snižují ztráty energie a šetří palivo. V závislosti na způsobu používání stroje tak lze ušetřit až 1 l na 1 ha. Šestihranný hřídel je zároveň pružný a efektivně absorbuje rázy a zabraňuje přetížení hlavního pohonu. V případě extrémního zablokování modulu hřídel jednoduše praskne a ochrání tak člověka i další součásti žací lišty. Při poškození modulu pak není nutné měnit celou lištu, ale jen poškozený modul. 

Obr. č. 2. Každý modul je uzavřený a samostatně mazaný tukem. Při pracovních náklonech ve svažitějších terénech tak mazivo zůstává v modulu a dále chrání a chladí převodové ústrojí, aniž by stékalo ke krajům lišty.

Obr. č. 3. K vytvoření dobrého strniště a rychlého dorůstání píce je třeba používat kvalitní a ostré nože. Rychloupínací systém zajišťuje jejich rychlou, jednoduchou a zejména bezpečnou výměnu přímo na louce. Nože jsou uchyceny pouze jedním čepem a pojistkou, proto je pod žacím diskem maximální prostor a dochází k hladkému průchodu hmoty. Pomocí speciálního klíče, upevněného na žací liště, stačí jednoduše odjistit klip, vytáhnout čep a vyměnit tupý nebo poškozený nůž. Celý postup trvá asi minutu a nehrozí zranění lidské obsluhy.

Obr. č. 4. Kondicionéry jsou vybaveny velkým počtem dlouhých nylonových prstů osazených do spirály. Jejich tvar a zvolený materiál zaručují, že se lístky pícniny nelámou, ale pouze se naruší jejich vosková vrstva. Výsledkem je zvýšená rychlost nasychání při maximálním zachování obsahu živin v píci! Zároveň kondicionér zajišťuje vysoký průtok materiálu, čímž pomáhá úspoře paliva a také přispívá k vytvoření kvalitního strniště.

Obrovský potenciál společnosti Lely je dán zhruba 2000 patenty, které jsou použity nejen v oblasti zemědělství, ale i v jiných odvětvích. Řadí se tak ke společnostem s nejvyšší kapacitou nových patentovaných technologií a dává všem vědět, že způsob zpracování pícnin a ostatních surovin jí není lhostejný. Připojte se i vy k inovativnímu myšlení. Odměnou Vám budou skvělé výsledky vaší práce a plné sklenice poctivého českého mléka.

Soběslavská společnost AGRO-partner s.r.o. je dlouholetým dovozcem a distributorem výrobků značky Lely pro Českou a Slovenskou republiku. Do výrobního programu pícninářských strojů Lely patří kromě žacích lišt Splendimo také obraceče Lotus, shrnovače Hibiscus, lisy Welger, baličky Attis, vozy Tigo nebo Mengele a řezačky Storm.

Tým rodinné firmy AGRO-partner ze Soběslavi

Publikace ke stažení:  12/2017 Zemědělec: Žací lišta pro kvalitní sklizeň píce