Datum zveřejnění: 16.05.2017
Lely Discovery 120 Collector je nejnovějším členem rodiny malých autonomních robotů skupiny Lely, která je známá svými automatickými přihrnovači krmiva Lely Juno a automatickými shrnovači kejdy Lely Discovery na roštových podlahách.

Nový vysavač kejdy Lely Discovery 120 Collector se samostatně pohybuje ve stáji podle naprogramovaných tras a čistí pevné betonové podlahy v hnojných chodbách sbíráním kejdy do vnitřní nádrže. Po stáji se orientuje pomocí dvou ultrazvukových senzorů, senzoru nárazu a elektronickým kompasem. Počet jednotlivých jízd záleží na velikosti a uspořádání stáje, kdy 1 robot zvládne max. 100 krav / 500 m2. Podle kapacity gelových baterií může zařízení vykonat jednu trasu až 20 x denně. Ovládání a jednoduché programování tras probíhá pomocí chytrého mobilního telefonu a aplikace Lely Control.

Uklízecí robot vyjíždí na určenou trasu v zadaný čas a v požadovaný interval v závislosti na velikosti stáje. Jeho 340 litrová nadrž na kejdu je prázdná, zatímco 70 litrové vaky na vodu jsou zcela naplněné. Přední vak ústí do přední vodní trysky, která zvlhčuje nasávaný materiál, což umožňuje lepší nasátí do vnitřní nádrže. Zadní vak zásobuje zadní vodní trysku, která postřikem snižuje kluzkost vyčištěné podlahy.

Jakmile vysavač dokončí určenou trasu, vrací se zpět do nabíjecí stanice nad sběrný kanál. Zde si doplňuje zásoby vody a roztahující se vodní vaky pomáhají vytlačit kejdu z nádrže přímo do kanálu.

Lely Discovery 120 Collector je ideálním řešením pro farmy, které nemohou vynaložit vysoké a nerentabilní náklady na instalaci jiného systému čištění hnojných chodeb a krmišť a zároveň mají vysoké požadavky na čistotu stáje a pohodu svých zvířat. Zařízení je totiž geniálně jednoduché. Nepotřebuje instalovat žádné další naváděcí prvky, protože si plně vystačí se svými ultrazvukovými čidly a elektronickým kompasem. Všechny elektrické součásti jsou poháněné energií z 12 V gelové baterie a denní spotřeba dosahuje max. 3 kWh. Je možné naprogramovat až 16 různých tras v libovolném časovém harmonogramu v závislosti na potřebě chovatele a jeho stáda. Robot dobytek neruší a pro jeho bezpečnost je vybaven nárazovými čidly a senzory otáček kol. Proto včas reaguje na dočasnou překážku, zvíře anebo změnu podmínek během trasy.

Tým rodinné firmy AGRO-partner ze Soběslavi

Publikace ke stažení:  19/2017 Zemědělec: Robotický vysavač kejdy