Datum zveřejnění: 08.03.2018
Zemědělská výroba k Pluhově Žďáru vždy patřila a nejinak je tomu také v dnešní době, jelikož se zde nachází velké Zemědělské družstvo Pluhův Žďár.

V zemědělském družstvu Pluhův Ždár vsází již několik let na značku STEYR

První písemná zmínka o obci Pluhův Žďár pochází z roku 1267. Obec získala pojmenování po svém prvním majiteli, který se jmenoval Pluh z Rabštejna. Zemědělská výroba k Pluhově Žďáru vždy patřila a nejinak je tomu také v dnešní době, jelikož se zde nachází velké Zemědělské družstvo Pluhův Žďár.

V současné době podnik obhospodařuje 2200 hektarů zemědělské půdy, na které pěstuje klasické tržní plodiny jako je například ječmen, pšenice, oves, řepka olejka, kukuřice a zajímavostí je také pěstování máku. Mimo rostlinné výroby se podnik ve velké míře soustředí také na výrobu živočišnou, ve které chová 1000 kusů hovězího skotu.

I když je rostlinná a živočišná výroba navzájem odlišná, vzájemně se v mnoha ohledech doplňují a jedno mají přeci jen společné. Obě odvětví si žádají vysoce spolehlivé traktory, které budou pracovat tehdy, když to bude potřeba. Právě z tohoto důvodu se Zemědělské družstvo Pluhův Žďár rozhodlo pro pořízení traktorů značky STEYR, které jsou typické svou vysokou spolehlivostí a prvotřídní rakouskou kvalitou. V Pluhově Žďáře navíc traktory STEYR provozují jak ve stáji, tak také na poli.

MULTItalent v živočišné výrobě

Od roku 2014 pracuje v živočišné výrobě při práci s krmným vozem a navíc, jak je pro živočišnou výrobu charakteristické, v každodenním nasazení traktor STEYR 4115 Multi. Modelová řada STEYR Multi je nejoblíbenější modelovou řadou traktorů STEYR v České republice. Není totiž tajemstvím, že tato řada vyniká svými skvělými technickými parametry a širokým okruhem využití.
Za více než 3,5 roku každodenního pracovního nasazení má Multi v podniku odpracováno neuvěřitelných 11 577 motohodin. Takové číslo už samo o sobě vypovídá o vysoké spolehlivosti a kvalitním zpracování.

Pan Josef Prágr, mechanizátor družstva, nám k Multimu dodává: „Na tomto traktoru oceňuji vysoce výkonný a velice povedený motor. Traktor je sám o sobě vysoce univerzální. Disponuje výbornou viditelností z kabiny díky velkému jednodílnému čelnímu sklu, velmi malý poloměr otáčení, který je obzvlášť při práci v živočišné výrobě velice důležitý. Obsluha si velmi chválí snadné ovládání. Průměrná spotřeba traktoru v krmném voze činí cca 4,59 l/mth.“

Nejmladší člen rodiny STEYR

Dalším traktorem značky STEYR, který podnik zakoupil ke konci roku 2015 je model CVT. Konkrétně se jedná o model 6185 CVT. V době naší návštěvy měl traktor najeto 2 500 motohodin. V podniku je tento traktor využíván hlavně v rostlinné výrobě při práci s diskovou žací trojkombinací nebo při předseťové přípravě, kde přijde ke slovu továrně montovaná přesná navigace S-Guide. Hlavní uplatnění však traktor během roku nachází v dopravě, pro kterou je jako stvořený díky plynulé převodovce CVT. V dopravních činnostech pracuje traktor s návěsem, rozmetadlem hnoje nebo aplikační cisternou.

„Řada traktorů STEYR CVT je zkrátka univerzál. Svou konstrukcí, výkonem a váhou jsou traktory jako stvořené pro různorodé pracovní nasazení. Navíc dosahují výborné spotřeby paliva. Jsou snadno ovladatelné, komfortní a hlavně spolehlivé. CVT převodovka je dokonalost sama o sobě,“ říká Josef Prágr, mechanizátor družstva.

Ondřej Adamčík, AGRI CS a.s. , 6. 3. 2018