Datum zveřejnění: 18.08.2021
Během DOD v Dolních Heřmanicích jsme se pana předsedy Prokeše zeptali na pár otázek.

 

Pane předsedo, co vás přesvědčilo se vydat cestou robotického dojení?

Tak jak už tady bylo zmíněno, my jsme tady měli projekt na klasickou stáj s dojírnou, ale ještě v roce 2016/2017 jsme cítili nedostatek kvalifikovaných sil, tak jsme se rozhodli, že původní projekt zastavíme a soustředíme se na projekt robotického dojení. To byl asi hlavní důvod. Dnes jsme určitě nějakou sílu ušetřili a rozhodnutí bylo správné.

 

 

Jaké hlavní výhody dnes spatřujete v robotickém dojení?

Těch výhod je určitě víc, nevím, jestli si na všechny dokážu rychle vzpomenout. Myslím si, že hlavní je zdravotní stav, především co se týká paznehtů. Dnes to mohu potvrdit, protože při poslední ošetřování bylo tady minimum onemocnění.

Dále potom zlepšila se nám užitkovost, na starém kravínu jsme dojili kolem 27 litrů na krávu, dnes jsme na 35 litrech na krávu na den. A myslím, že dnes ještě nemáme ten limit užitkovosti vyčerpán.

Samozřejmě se nás zlepšily parametry zabřezávání dojnic, protože je dnes o hodně lepší welfare než jsme měli na původní stáji.

Vzdušná stáj, to vidíte sami, světla, to vše nám parametry zlepšilo.

To by tak bylo vše k hlavním výhodám.

 

 

Protože je dnes tady spousta tváří, kteří přemýšlí, kam se budou ubírat v oblasti dojení, co byste doporučil, co byste na základě vašich zkušeností,

Já bych ještě doplnil k předchozí otázce, zvýšili jsme produktivitu práce a to byl jeden z důvodů, proč jsme tuto investici dělali.

Já to vidím takhle, že je potřeba projekt kvalitně připravit, hlavně projekčně. Je potřeba dát dohromady investora, dodavatele technologie, stavební firmu a dát tomu nějaký směr, protože jsme měli několik schůzek, než jsme to takto vymysleli a vypracovali. Věnovali jsme tomu spoustu času, tak abychom tady těch chyb udělali co nejméně. Jsem zvědavý na vaše ohlasy.

 

 

Nebyl úplně prvotní projekt na čtyři roboty?

Na čtyři roboty byl původně projekt, s tím, že bychom suchostojné krávy chovali na staré stáji a potom bychom se je sem převáděli. Nakonec jsme usoudili, že bude rozumnější, když to zkoncentrujeme na jedno místo a tak jsme to udělali.

Zase se tím zjednoduší práce, sice jsme tím přišli o nějaké mléko tím pádem, že jsme sem dali ty suchostojné krávy.

 

Nicméně finální návrh je tři roboty a my aspoň touto formou dáváme čtvrtého robota aspoň touto formou.