Datum zveřejnění: 15.11.2016
Pozorovali jste někdy krávu na betonové podlaze, jak stojí na třech nohách a olizuje si kůži? Co nám tím dává najevo? Zvíře má jednoduše strach z uklouznutí a spadnutí.

 

V našich podmínkách je bohužel většina dojnic chována celodenně ve stáji na betonových podlahách, což pro končetiny zvířat představuje obrovskou zátěž. Zdraví paznehtů zajišťuje kvalitní výživa, hygiena, jejich pravidelná úprava a samozřejmě povrch, po kterém se krávy pohybují.

Kromě fyzického opotřebení, poškození rohoviny paznehtu a zvýšené zátěži na klouby, dochází na mokrém betonu častěji k uklouznutí zvířete. Krávy se pohybují nepřirozeně, tedy celkově mnohem méně, opatrněji a dělají kratší kroky. Sami si porovnejte svůj pohyb po ledě a po koberci. U chovů na betonové podlaze pozorujeme kromě zvýšeného kulhání také horší projevy říje. Chovatel se pak nevyhne častějším příjezdům veterináře a zbytečně připravuje sám sebe o peníze. Kráva, která se méně pohybuje logicky také méně přijímá potravu a pije, což výrazně snižuje její produkci mléka.

Efektivní řešení představuje instalace gumových podlah do chodeb a průchodů ve stáji na původní betonovou podlahu. Gumové podlahy Animat z recyklované gumy se skládají z jednotlivých dílců, které se nevyboulí jako gumové podlahy dodávané v rolích. Rovný tvar pak umožňuje jejich snadné čistění. V případě mechanického poškození se dá jednoduše vyměnit pouze jeden dílec. Kromě toho do sebe gumy zapadají jako puzzle a díky tomu drží pohromadě mnohem pevněji, než tradiční zámkový systém. Kotvení se provádí speciálními kotvami přímo do betonového podkladu. Tento typ gumové podlahy se uplatňuje například v celé severní Americe bezmála 10 let.

Animat ideálně absorbuje nárazy díky optimální kombinaci tloušťky a hutnosti. Pokud je gumová podlaha příliš tenká (pod 18 mm), netlumí nárazy dostatečně. Naopak příliš silná guma působí měkce a unavuje zvířata tzv. "syndromem běhání po písku“. Zodpovědný chovatel ví, že pro maximální produkci mléka je potřeba zajistit dojnici pohodu a komfort. Výzkumy prokázaly, že délka kroku na gumové podlaze Animat je u zvířete stejně dlouhá, jako v přírodě. Gumové podlahy tímto způsobem pozitivně ovlivňují zdraví paznehtů a minimalizují četnost zranění. Díky přirozenému pohybu dojnice častěji přijímají potravu a pijí, což zpětně vede ke kýžené vyšší produkci mléka. Počáteční investice do gumové podlahy se tedy bohatě vrací v podobě tanků plných kvalitního mléka na jedné straně a úspoře za léčbu vašich dojnic na straně druhé. Podlahové dílce Animat importuje do Čech a na Slovensko rodinná firma AGRO-partner s.r.o. ze Soběslavi, která letos slaví 25 let na trhu.

Tým AGRO-partner s.r.o.

Publikace ke stažení:  06/2016 - Náš chov, Jak na zdravé končetiny - Bezpečný pohyb dojnic zvyšuje produkci mléka